I weekenden den 31. marts og 1. april deltog Asbjørn Hven i Farsø Cup i U15 Mester-rækken.
Allerede i pulje-kampene mødte Asbjørn svære modstandere, og det krævede stor koncentration og fightervilje at hive sættene hjem. Asbjørn klarede det og vandt også de efterfølgende kampe lørdag, til og med kvartfinalen.
Søndag gik det løs med semifinaler og finaler. Asbjørn skulle i semifinalen møde den meget stærke spiller, Nikolaj Høeg Andersen fra Viby, som de fleste tilskuere vist på forhånd havde udpeget som vinder. Asbjørn kom dog også hurtigt bagud 11-3 og kunne i starten af første sæt ikke rigtig få spillet til at fungere. Asbjørn kæmpede videre, og blandt andet som følge af meget flot netspil vandt han, trods den dårlige start, både første og andet sæt 22/20.
Finalen mod Mathias Weber, Haderslev, blev en særdeles hård og tæt tresæts-kamp, hvor spillernes ihærdige indsats tydeligt viste, at de begge gerne så sig selv som vinder af hele stævnet. Første sæt blev vundet af Mathias Weber med 22/20, hvorefter Asbjørn trak de næste to sæt hjem, 21/17 og 21/18. En meget flot og velspillet kamp af begge spillere.
Kendetegnende for Asbjørns indsats gennem hele stævnet var en særlig evne til aldrig at miste troen på en sejr, uanset hvor meget han var bagud.
Efter denne flotte præstation er Asbjørn nu rykket op i Elite-rækken.
/Jeanet Normann
