Camilla Overgaard på vulkaner
Camilla Overgaard på vulkaner
Camilla Overgaard fra Ikast FS Badminton deltog i den islandske EBU (senior) turnering Iceland Express International 2007 fra den 9 til 11 november.
Billedet viser Camilla Overgaard i kamp mod Ragna Ingolfsdottir.
Camilla spillede double sammen med makkeren fra Randers Lotte Bonde. Desværre havde de fået en meget vanskelig lodtrækning og skulle i første kamp møde et meget stærkt islandsk par med blandt andet Ragna Ingolfsdottir, som ligger nr 43 på verdens ranglisten, dog i single. Det viste sig også at være en for stor mundfuld for de to unge danske piger, som måtte se sig besejret med 21/13, 21/17 af de senere vindere.
I damesingle skulle Camilla i første runde møde en forholdsvis ukendt islænding Anna Margret Gudmundsdottir. Det blev en meget overkommelig opgave og Camilla vinder på 16 minutter 21-7, 21/5. I anden runde ventede endnu en islænding Sara Jonsdottir, som lidt overraskende havde slået Ruth Kilkenny fra Irland. Trods en forkølelse lykkedes det dog Camilla at vinde med 21/15, 21/17.
Dermed var Camilla i sin første internationale senior kvartfinale. Her ventede endnu en islænding, men denne gang en ikke hr. hvem som helst, nemlig Ragna Ingolfsdottir, som Camilla også havde mødt i damedoublen. Camilla spiller en god kamp, men møder en bedre spiller. Camilla taber med 21/13, 21/11. Det lyder måske ikke af så meget, men som eksempel kan nævnes at Ragna efterfølgende vinder finalen med 11 og 3 !
Billedet viser Camilla Overgaard i kamp mod Ragna Ingolfsdottir.
jps
Diverse