DS - Beder Malling: 9 - 4


DS - Beder Malling: 9 - 4

En kamp som vi på forhånd havde set som, måske nok grundspillets sværeste udekamp. Tre point var et must, hvis vi skulle have en chance for oprykning. Beder Malling lå nr. 3 inden opgøret, derfor havde vi for en gangs skyld fået en træner med i form af Peder Nissen - Kanon

 
1. runde startede godt. Henriette kørte 1. DS hjem i overlegen stil, med en sikker to-sæts sejr. Trine derimod havde det overordentligt svært i 2. DS. Hun spillede en fornuftig kamp, men efter tre tætte sæt måtte hun se sig slået.

Lasse og Kate i 1. MD kunne ikke rigtigt finde sig selv eller hinanden i kampen som blev en lidt rodet affære. De kæmpede bravt for at holde sig inde i kampen, men det noget mere rutinerede par fra Beder tog kampen i tre sæt. Vores 2. MD, med Sisse og Jonas, var som sædvanlig suveræne og vandt klart i to sæt.

Det var ikke lige den start vi havde regnet med, men 2-2 var ok.
 

Så var det tid til HS. Her skulle de unge spillere fra Ikast bevise at de godt kunne vinde på udebane. 1. HS med Martin H var hurtigt overstået, med en sikker sejr i to sæt. Det samme var 4. HS, med Kim A, som var kommet med i stedet for Jacob K som havde fået kyssesyge. Kim viste at han var over hans skade og vandt i to sæt. Martin Q i 2. HS vandt som sædvanlig, men han måtte ud i tre lange sæt og der viste han at han er i god form og tog kampen med 21/17 i tredje sæt. Peter A i 3. HS spillede til en afveksling tre sæt. Her viste han igen at rutinen er med ham og nuppede en sejr.


Nu begynde det at se fornuftigt ud. foran med 6-2, det kunne næsten ikke gå galt.
 

De to DD fik kamp til stregen. i 1. DD viste Sisse og Henriette deres klasse med et flot sejr i to sæt over to rutinede damer. 2. DD derimod fik kamp til lidt over stregen. De to Ikast-piger måtte se sig slået i tredje sæt med 21/15
 

Så var det endelig tid til HD. Det er første gang at vi skal vinde mindst en HD, vi plejer ellers og have slået sejren fast inden HD, men ikke i dag.

3. HD med Lasse og Martin Q tabte en tæt kamp med 21/19 21/19.
1. HD med Kim A og Martin H vandt uden besvær med 21/13 21/15.
2. HD med Jonas og Peter blev en ren gyser. Den måtte ud i tre sæt og ombolde før drengene fra Ikast kunne hive kampen hjem med 17/21 21/13 24/22.
 

Det var den tætteste holdkamp vi har spillet i år, men det unge hold fra Ikast viste at man godt kan holde hovedet koldt, selv på udebane.
En fremragende indsats af alle både inde på banen, men så sandelig også undenfor. Vi larmede jo mere end de gamle nisser fra Beder Malling.
 

Fidusen fik Martin H efter to fantastike kampe, der beviste at han er tilbage efter hans skade.




Martin Hansen / jps

Diverse