Hej
Jeg skriver til dig som ansvarlig for lodseddelsalget i Ikast FS, Badminton.
I går havde vi 42 børn på gaderne for at sælge lodsedler i hele Ikast. Allerede da vi så, at lodsedlerne var steget til det dobbelte, var vi meget betænkelige. Vi synes, det tangerer det grådige og havde det faktisk dårligt med at sende ungerne ud med dem.
Vores bange anelser holdt desværre stik. Der var rigtig mange, som først sagde ja, til at købe en lodseddel af vores søde og høflige unge spillere, men afslog da de hørte prisen. Mange blev ligefrem vrede, nogle smækkede døren i.
En mor fortalte, at på deres tur rundt, hvor de faktisk fik solgt 37 lodsedler, ville hun anslå, at 20 havde sagt nej, da de hørte, at prisen var 40 kr.
Vi vil gerne foreslå, at I overvejer at sætte prisen ned igen næste år.
Med venlig hilsen
Nelly Ø. Jacobsen, forældreforeningen
Hej Nelly
Tak for din e-mail om salget af lodsedler.
Jeg er naturligvis ked af at I har haft nogle dårlige oplevelser ved salget af lodsedler. Det er jo bestemt ikke meningen. Men jeg er samtidig glad for, at det alligevel lykkedes jer at sælge en del lodsedler.
Når vi valgte at sætte priserne på lodder op til 40 kr. i år, skyldes det, at vi de senere år har fået mange reaktioner fra klubberne om, at de synes de tjente for lidt på salget. Den eneste mulighed for at ændre på det, er at sætte prisen op. Vi valgte så prisen på 40 kr., da det gav os mulighed for at give jer 18 kr. pr. solgt lod mod tidligere 8 kr.
Derved kunne I nøjes med at sælge halvdelen af tidligere og alligevel få en merindtægt. DBF tjener ikke mere. Vores ekstraindtægter går til højere præmier, som skal tiltrække købere. Heriblandt to flotte biler. I øvrigt har prisen på lotteriet indtil i år faktisk været den samme de sidste 10 år. Derfor synes vi også godt vi kunne tillade os at sætte prisen op.
Jeg håber, I fortsat har mod på lotterisalget. Mange klubber sælger lodder under turneringer eller andre arrangementer i klubben. Hvis I ikke har prøvet det, kunne det måske være en mulighed.
Til inspiration sender jeg også en liste med nogle gode argumenter og råd, som forhåbentlig kan gøre salget lettere.
Lotteriet støtter ungdomsarbejdet i klubben.
- Stor og dyr 1. præmie og flot 2. præmie.
- Store gevinstchancer. Gevinst på hvert 34. lod.
- Præmier som er attraktive for både mænd, kvinder og børn
- Ikke dyrere end en lottokupon men større gevinstchance. I lotto er det f.eks. kun på hvert 61. lod.
- Det er første gang prisen på lodder er steget i mere end 10 år.
Et godt råd tror jeg også er at instruere sælgerne i, at når de henvender sig til folk, skal de spørge, om man vil støtte ungdomsarbejdet i klubben ved at købe et lod. Dvs. fortælle om formålet med det samme. (Og måske fortælle lidt om præmierne.) Så vil de fleste have en ubevidst positiv holdning, selv om næste spørgsmål er: "hvad koster det?" Hvis man alene spørger om man vil købe et lod og så skal svare på, hvad det koster, så er det psykologisk nemmere at sige nej, fordi man ikke har det positive billede af frivilligt ungdomsarbejde.
Venlig hilsen
Danmarks Badminton Forbund
Stig Jørgensen
Klubservicechef
Tlf. 43 26 21 78 - Fax 43 26 21 50
stjo@badminton.dk - www.badminton.dk