Peru´s bedste spiller til Ikast


Peru´s bedste spiller til Ikast

Pressemeddelelse


International spiller til Ikast FS, Badminton



I forlængelse af Badmintonafdelingen i IFS's ambitioner på både ungdoms- og seniorsiden er det lykkedes at få en aftale i hus med Perus bedste herrespiller Rodrigo Pacheco for den kommende sæson.
Rodrigo Pacheco bor i Spanien hvor han studerer og træner. Han har i en periode været en fast mand til mange internationale turneringer, hvor blandt andet vores egen Sune Gavnholt har lært ham at kende. Blandt Pachecos bedste resultater kan nævnes flere finalepladser i EBU-turneringer, senest med en meget flot 3. plads i XIII Peru International.


Badmintonklubben har senest været med i stiftelsen af Sportstar College Ikast-Brande samt været aktiv med andre tiltag inden for ungdomssiden, som allerede er ved at give udslag i egne spillere, der inden for de nærmeste år, vil slå fuldt ud igennem som seniorer. Derfor er det vigtigt at vi har en seniorafdeling, der kan tilbyde både træning og niveau, som gør at vi kan holde på spillerne. Med denne aftale med Pacheco giver vi klubben de bedste muligheder for fortsat at bevare målsætningen om, at klubbens bedste seniorhold skal i 1. division. Vi byder Rodrigo Pacheco et stort velkommen til Ikast FS, Badmintonafdelingen.


Klubben arbejder intenst på snarest at kunne præsentere en kvindelig spiller. Der arbejdes på flere modeller, hvor vi håber at vi kan få en ung spiller til at bo, træne og spille i Ikast. Vi har flere forhandlinger i gang, og er positive omkring vores forventninger til en aftale.



På bestyrelsens vegne


Anders Gavnholt
Formand



jps

Diverse