3. div. - Middelfart: 8-5


3. div. - Middelfart: 8-5

Lørdag d. 31. Jan skulle Ikast 2 møde Middelfart i nedrykningsspillet fra 3. Division.

Vi vidste på forhånd, det ville blive en svær holdkamp, men vi vidste også, at forskellen mellem en sejr og et nederlag var rigtig stor. Med et nederlag ville vi udsætte os selv for maksimalt pres resten af slutspillet, mens 3 point ville bringe os over nedrykningsstregen. Så alle spillere havde al mulig grund til at være tændte og klar til kamp!

Første runde endte desværre 3-1 i Middelfarts favør. Kun tilbagevendte Malene og formstærke Larsen formåede at hive sejren i hus efter suverænt spil af de to mix-specialister (o: 

Kate formåede ikke at komme op på 100 % i en kamp, hvor modstanderen spillede en flot kamp. Nygård og Mathilde taber et meget tæt første sæt, hvilket tager modet lidt fra parret, som også taber kampen.

Johanne taber en tæt kamp, hvor marginalerne ikke var på hendes side i de afgørende bolde i hvert sæt.

Der var altså pres på herresinglerne, som var nødt til at levere en god præstation, hvis Ikast skulle holde sig inde i kampen. Martin Q viste endnu engang at benarbejde hjemme i stuen betaler sig, da han løb sin ellers velspillende modspiller ned. En sikker 21-19 i tredje. Jeg selv, spillede en blandet kamp med periodevist fornuftigt spil og vinder også. (det skal lige nævnes at Chr. henter 5-16 i andet sæt! /jps). 

Kim og Mathias, der begge har hævet deres bundniveau betydeligt gennem sæsonen, gør kunsten efter og levere begge to en solid indsats og vinder to deres to kampe.

Stillingen inden doublerne var altså 5-3 til Ikast.

I DD vinder Kate og Malene en sikker sejr, mens Mathilde og Johanne taber en tæt kamp. I HD vinder 1. med Martin Q og jeg selv samt 2. med Larsen og Kim mens 3. med Nygård og Mathias taber.

Alt i alt en sejr til Ikast 2 på 8-5, hvilket var som vi kunne håbe på. Næste gang gælder det endnu en sværd kamp på udebane mod Haderslev. Så husk at give den en ekstra skalle til træning de næste uger!  


Chr. Blirup / jps

Diverse