Højbjerg - DS: 8-5


Højbjerg - DS: 8-5

Kampreferet

På en lørdag middag, hvor umiddelbart alle ikast spillere fra danmarksserie holdet virkede tændte, var der både op og nedture. 

Ikast 3, var draget den lange vej til højbjerg, og med holdet bestående af de rutinerede spiller Johan Ravn, Andreas Berthelsen, Lasse Mølhede, Jonas Andersen, Maja Keren, Mette Pedersen og Nicoline Phil, var der også plads til et par af de yngre spillerede, deriblandt Anne sofie buhl, og debutanten Magnus Malfilatre som begge går på ISI. 

Første runde gik i gang, og med et par mixdoubler der så nogenlunde overkommelige ud på papiret og en damesingle som lå lige på vippen, var der lagt op til spænding fra start. Det var da også Ikast der trak det længste strå i 1. Mix, hvor Mette P og Mølle vandt i 3 tætte sæt. Mens Jonas og Maja måtte se sig slået af et ganske enkelt mere rutineret par, da de viste hvad alder betød når man kom ud i 3 sæt. Nicoline tabte også en utrolig spændende og lang damesingle i 3. sæt.

Fie måtte også se sig slået efter en 3. sæts damedouble, og de unge spillere fra Ikast kunne straks mærke presset på deres skuldre. 


De 4 herre singler, var Ikasts stærke kort, og det var her sejrene kunne være kommet i hus. Men igen måtte Ikast se sig slået i 2 ud af 4 kampe, da både Johan tabte 1. Hs, og Ovesen tabte i 3 hs. Til gengæld blev det til en sejr for debutanten Magnus i hs, og en sejr til Andy, da han mødte højbjergs spillende træner i 2. hs. 

Ikast vidste nu at det skulle blive til sejr i resten af kampene hvis denne holdkamp skulle blive til en sejr. Men på en dag hvor alting ikke lige gik efter planen, og 3 ellers sikre Herredoubler kun blev til en sejr for Johan og Mølle, og 2 nederlag til Andreas og Jonas.. og Magnus og Ovesen, måtte damerne afslutte og vise hvordan det skulle gøres. Her blev det også til en sejr i 1. DD for Mette og Maja, mens Nicoline og Fie igen måtte se sig besejret i en meget tæt kamp. 


Det blev til et nederlag på 8-5, med en præstation som nogen af Ikast spillerne gerne vil glemme igen, og hvor hele holdet efter kampen blev enige om, at næste gang skulle det gå bedre. 

Jonas Andersen.

Bedre sent end aldrig. 



jps

Diverse