Ikast tabte til topholdet, men fik et point med sig alligevel
Af Kim Hansen ksh@herningfolkeblad.dk
Tilskuerne fik spænding for alle pengene lørdag aften, da Ikast FS Badminton spillede kvalifikationskamp mod topholdet AB Aarhus i kvalifikationsspillet til landets bedste badmintonrække. Efter de seks kampe stod der 3-3, og derfor måtte holdene ud i et såkaldt »golden set«, før Ikast måtte bøje sig for favoritterne.
- Det gik - næsten - efter planen, sagde spillende træner Sune Gavnholt, der i Herning Folkeblad i lørdags netop havde forudsagt 3-3-drama og golden set.
I Ikast-lejren havde man forudset to sikre sejre. Det holdt stik, da Kristina Ludikova i damesingle og Jeppe Lund i anden herresingle vandt uden problemer. Sune Gavnholt selv var undertippet mod en af verdens 50 bedste singlespillere - indiske Anand Pawar - og selv om en godt fightende Gavnholt snuppede et sæt, så blev ikke til en overraskelse her.
Den var endnu tættere på i herredouble, hvor Ashley Moss og Kim Astrup Sørensen lignede noget stort, da de efter at have tabt første sæt 21-9 pludselig svingede dirigentstokken. De vandt andet sæt og førte 11-8 halvvejs i tredje sæt. Her holder man et minuts pause, og mens legendariske Morten Frost - der nu er træner i det aarhusianske - fik det bedste frem i sine spillere, så gik Moss og Astrup helt i stå, og de vandt kun fire bolde mere, mens aarhusianerne vandt 13 og kampen.
- Vi havde bestemt ikke godt af at få et minut til at tænke over, at vi var ved at skabe en overraskelse. Vi mistede fokus. Det lyder ulogisk, for man ved jo godt, at det er nu, at det skal afgøres, men jeg begyndte at tænke på alt muligt andet end at vinde, sukkede unge Kim Astrup Sørensen efter nederlaget. Han gik dog straks i gang med at heppe på holdkammeraterne, da man efter at have tabt damedoublen var bagud 2-3.
Mix-rutsjebane
- Vi snupper mix-doublen, bare rolig, sagde han optimistisk og kiggede på en mix-kamp, der blev en sand rutsjebanetur. Ikast-parret Henrik K. Hansen og Gitte Haxen vandt første sæt og førte 17-13 i andet. Herefter tabte de to 14 bolde i træk, så AB Aarhus fik udlignet i sæt og endda bragt sig foran 6-0 i tredje og afgørende sæt. Tilskuerne i hal C i Ikast fik dog humøret igen, da hjemmeholdet vandt ni af de næste ti bolde, og jubelen brød løs, da det blev 21-17 til Ikast.
Tæsk til sidst
Dermed var det gået lige efter Ikast-planen, men der kom grus i maskineriet i det såkaldte golden set. Her skal de hold hver fravælge to discipliner, og Ikast-lejren fravalgte hurtigt herresingle og herredouble, hvor aarhusinaerne så stærke ud. AB fravalgte naturligvis damsingle, hvor de havde fået stryg, og så droppede de mix-double. Lidt en overraskelse, da de har double-specialisten Mads Conrad-Petersen på holdet. Dermed blev det gyldne sæt en damedouble, hvor Ikast gamblede ved at droppe deres to damedoublespillere og i stedet satse på singlespecialisten Kristina Ludikova og mix-spilleren Gitte Haxen.
- Det var en satsning, og den gik ikke godt, erkendte Sune Gavnholt.
De to Ikast-piger var tydeligvis ikke spillet sammen, og da Gitte Haxen - der for nylig er vendt tilbage efter en USA-tur - oven i købet fik skulderproblemer, blev det en uspændende afslutning. Tilskuerne begyndte at pakke sammen ved 2-11, og ved 5-18 vandrede de første hjem. Det sluttede 8-21, og dermed blev resultatet, at Ikast fik ét point for at have klaret 3-3, mens aarhusianerne kunne drage hjem med to point.
Vandt et point
Det kunne dog ikke spolere Sune Gavnholts humør.
- Vi vandt et point mod det klart bedste hold, så jeg er rigtig fint tilfreds, sagde træneren.
Med det ene point er Ikast fortsat kun på tredjepladsen i gruppespillet, hvor de to bedste hold kvalificerer sig til Badmintonligaen i næste sæson. Holdet er dog kun to point efter Odense, og man mangler endnu fire spillerunder - inklusive en hjemmekamp mod netop fynboerne - så det kan fortsat blive en gylden sæson for Ikast.